CATL EVOGO sustav zamjene baterija
- Objavljeno u NOVE TEHNOLOGIJE, STUDIJE & PROTOTIPI
Ideja o zamjeni prazne baterije puno, stara je koliko i električni automobili, a u početku (početkom 20. stoljeća) se dosta i koristila.
Jednako kao što praznu plinsku bocu zamijenimo puno, tako se i u ovom slučaju prazna baterija u automobilu mijenja punom te on nastavlja put, umjesto da se puni na punjaču.
Ideje i projekte o zamjeni baterija imala je Tesla, ali nikad nisu postali operativni, dok je ideju prvi konkretizirao kineski Nio koji već ima 2.600 stanica za zamjenu u Kini, ali i nešto u Europi.
No, u ovom slučaju samo Nio vozila mogu zamijeniti bateriju te se nudi samo jedna vrsta baterije.
CATL, koji je najveći svjetski proizvođač baterija ima nešto fleksibilniji pristup te bi njihovo rješenje bilo univerzalno, odnosno mogli bi ga koristiti različiti proizvođači, naravno samo ako koriste CATL rješenje.
Treba istaknuti kako se baterije koje se mijenjaju također mogu puniti dok su na vozilu, kao svaka druga baterija.
Postupak je u pravilu uvijek isti, vozilo dolazi u stanicu za zamjenu gdje se automatski skida baterija na vozilu, mjeri se količina energije i testira ispravnost, a roboti ubacuju punu bateriju dok korisnik plaća razliku u količini energije.
Prazna baterija se odmah puni i nakon nekog vremena je opet spremna za ugradnju. Naravno, ove baterije se mogu puniti na punjaču kao i svake druge.
Nio ističe kako postupak zamjene baterije traje manje od tri minute dok CATL tvrdi kako se kod njih radi o vremenu od 100 sekundi, odnosno dvostruko brže.
CATL najavljuje kako će imati dvije standardne veličine baterija: #20 i #25, pri čemu u oba slučaja može biti NMC ili LFP baterija.
Drugim riječima, #20 definira veličinu i način prihvata te u slučaju LFP kemije ima kapacitet od 42 kWh, dok NMC baterija ima 52 kWh.
Veličina #25 s LFP kemijom ima kapacitet 56 kWh, a s NMC 70 kWh.
Također, CATL ističe kako će upotreba i zamjena biti moguća za vozila s međuosovinskim razmakom od 2,55 do 3,1 m.
U sljedećoj godini se planira izgradnja 1.000 stanica dok bi se s oko 30.000 stanica pokrio kineski teritorij.
Dodatna prednost je što svaka stanica ima do 30 baterija te sve zajedno znači mogućnost skladištenja više od 30 GWh energije, te stanice mogu poslužiti kao vrlo koristan energetski spremnik.
Budući da CATL ne proizvodi automobile, objavili su kako su s različitim proizvođačima već razvili 10 modela koji mogu koristiti CATL "choco-swap" tehnologiju.
Kao i kod mobilne telefonije i ovdje će biti mogućni različiti načini plaćanja, odnosno kroz različite pakete i pretplate.