Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense TEST
- Objavljeno u TESTIRALI SMO...
Već dugo nismo osjetili ovakvu sirovu snagu i mogućnosti upakirnu u lijep, a istovremeno i snažan dizajn, i sigurni smo da nema čovjeka koji će reći kako novi L200 ne izgleda privlačno i snažno, a sve to još više dolazi do izražaja jer je prethodni model imao iznimno blag dizajn.
Prva generacija je predstavljena još davne 1978. godine i već se tada dalo naslutiti kako će jednog dana to biti poseban automobil, a i dan danas modele prve i druge generacije možete vidjeti kako se voze po Africi, usporedno sa svojim najljućim konkurentom Toyotom Hilux.
No osim izgleda, ovaj veliki facelift donosi i novosti u pogledu motora i sigurnosti, a dokaz da Mitsubishi sluša svoje kupce su i mnoge sitne promjene u interijeru, a sve kako bi L200 i dalje bio jedan od najboljih izbora pri kupnji ovakvog vozila.
Dizajn i praktičnost
Mitsubishijev Dynamic shield dizajnerski potpis se odlično uklopio na ovaj pick-up i istovremeno izgleda snažno, robusno, ali i futurističko. I nakon ovog modela teško da netko može reći kako je dizajn ovakvog tipa vozila dosadan i kako svi izgledaju isto. Bočna linija se nije puno mijenjala, već su tu samo novi aluminijski naplatci, dok je L200 straga dobio novi dizajn stražnjih svjetala i branika.
Praktičnost ovakvih automobila je neosporna, i svi koji imaju potrebu za prijevozom većih i težih predmeta kojima ne smetaju vremenski utjecaji najradije će izabrati pick-up radi jednostavnosti utovara i istovara, a ako pak trebate radno vozilo s kojim ćete bez problema moći otići i u svečanu povorku, s ovakvim vozilom možete i to.
Testni model je bio opremljen hard-topom (26.578 kuna doplate), koji je praktičan, a i daje potpuno novi vizualan dojam ovom vozilu. Stražnje staklo se da podizati prema gore, a moguće je otvoriti i bočna stakla, a tu su i krovni nosači za dodatan teret, pa je praktičnost neupitna.
Dužina utovarnog prostora je 1.520 mm, dok otvori za kotače donekle smanjuju jedan dio prostora, no zato su nosači postavljeni po čitavom utovarnom dijelu kako bi se predmeti mogli lakše učvrstiti za transport. Stražnja vrata su nešto teža, no ne morate ih sami spuštati, već se ona spuštaju automatski, a na njih je moguće sjesti ili se preko njih popeti u tovarni prostor.
Jedini nedostatak mu je dužina od 5,3 metra, no to je problem i kod konkurencije, pa ćete rijetko gdje naći označeno parkirno mjesto dovoljno dugo za Mitsubishi L200, već ćete morati tražiti mjesta koja su jedno nasuprot drugoga, te tako zauzeli sva parkirna mjesta. Osim ako se iza vas ne parkira Smart.
Unutrašnjost
Mitsubishi je dosta poradio i na unutrašnjosti, pa je sada boravak u njoj puno udobniji i većina stvari je logičnije posložena, a istovremeno su korišteni materijali i dalje otporni na habanje i imate osjećaj kao da će unutrašnjost izgledati isto i nakon 200.000 odvoženih kilometara.
Tu je novi središnji multimedijski zaslon veličine 7'' i nove komande automatskog klima uređaja, iako bi voljeli da se podešavanje temperature i jačine puhanja ventilatora radi pomoću kotačića a ne tipki, dok se ispod nalaze razni prekidači te HDMI, 2xUSB i 12V priključci, te maleni pretinac za stvari.
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 01
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 02
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 03
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 04
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 05
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 06
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 07
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 08
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 09
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 10
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 11
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 12
Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense 13
Između sjedala je smješten centralni greben a mjenjačem i kotačem za odabir načina vožnje, odnosno pogona, držači čaša i ugodan i širok naslon za ruke.
Prostora ima dovoljno i sprijeda i straga, no visokim će vozačima smetati dio sa senzorima i unutrašnjim retrovizorom za dobru preglednost kod skretanja, no buduću vlasnici će se brzo na to naviknuti i naučiti se malo ukositi kod skretanja.
Ulazak u L200 bi nižima mogao stvoriti problem, no zato je tu stepenica i rukohvati kod svih vrata, a sve kako bi ulazak bio jednostavniji. Straga se sjedi nešto okomitije, kao i kod svih drugih pick-up vozila, no dva USB priključka i udoban središnji naslon na stražnjoj klupi će opet olakšati vrijeme provedeno straga.
Motor i vožnja
Novi Mitsubishi L200 je dobio i novi turbo dizelski motor obujma 2.268 ccm koji nudi 150 KS snage i 400 Nm okretnog momenta koji je dostupan između 1.750 i 2.100 okretaja a testni je model imao i 6-brzinski automatski mjenjač, a pogon na sve kotače dolazi na svim modelima.
Mnogi će odmah reći kako je snaga mala za takav obujam, no L200 nije napravljen da bi išao brzo, već je napravljen da traje i da vas gotovo ništa ne može zaustaviti. Nemojte zaboraviti da je masa praznog vozila malo preko dvije tone, a ako ga maksimalno opteretite ukupna težina mu je 3.110 kg, a može još i povući 3.100 kg tereta, zaista impresivne brojke. Osim toga, sada L200 ima i kontrolu spuštanja niz brdo (HDC), kao i Off Road mod gdje se onda mogu birati i vrste podloge po kojoj se vozi, no testni model nije bio opremljen tim sustavima.
Motor je pri prvom jutarnjem paljenju prilično grub i glasan, a i kada je zagrijan prilikom vožnje u višim okretajima je glasniji, no istovremeno vam ta glasnoća daje samopouzdanje kako vas ništa ne može zaustaviti.
Iako je težak i velik, na cesti se lijepo vozi i prilično je udoban, a i ljuljanja su rijetka, što je inače čest slučaj kod ovakvih vozila. Straga nema klasične amortizere već su ugrađene lisnate opruge, a sve kako bi nosivost bila što veća. L200 nije namijenjen brzoj vožnji, a ako već na njoj inzistirate računajte na bježanje stražnjeg kraja. To može biti zabavno, ali to ovom modelu nikako ne stoji.
Potrošnja mu nije vrlina, no prosjek od 8 do 8,5 litara će svatko moći postići. Na otvorenoj cesti potrošnja će pasti na nekih 7 litara, dok će na autocesti ona redovito biti na 10 litara, dok nam je u gradu trošio nešto manje od 9 litara. No to za ovakav automobil i njegove mogućnosti nije mnogo.
Zaključak i cijene
Testni Mitsubishi L200 2,2 DI-D AT Intense košta 338.478 kuna, no ako vam ne treba hard-top cijena s metalik bojom se spušta na 311.900 kuna. Za radni automobil ovakvih mogućnosti to nije mnogo. Cijene za izvedbu Double Cab, odnosno dvostruku kabinu, kreću od 250.900 kuna za ručni mjenjač i opremu Invite, a svi modeli dolaze s pogonom na sve kotače, aluminijskim naplatcima i klima uređajem.
Za one kojima ne treba dupla kabina, dostupna je i jedna izvedba L200 Club Cab s Intense paketom opreme čija je cijena 243.900 kuna, dok je pak na kraju cjenika model s Instyle paketom opreme, duplom kabinom i automatskim mjenjačem čija je cijena 324.900 kuna.
L200 zasigurno nije automobil za svakoga, no onome tko traži praktično vozilo s dobrim teretnim mogućnostima i pogonom na sve kotače, ne treba tražiti dalje, jer Mitsubishi nudi jako dobar omjer uloženo-dobiveno.